Home News Club Champs 2017 - sessions 2 and 3
 

HHSC Opens

23rd September 2017
200 Fly Fest (Level 3)

7th/8th October 2017
Birthday Open (Level 3)

19th/20th May 2018
Spring Development (Level 3)
(details to follow)

Club Calendar

September 2017
S M T W T F S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Forthcoming Events

Sat Sep 23, 2017 @19:00
200 Fly Fest
Sat Sep 30, 2017 @08:00
Bishops Stortford One Day Autumn Sprint
Sat Sep 30, 2017 @08:00
Modernians Golden Eagle Meet
Sun Oct 01, 2017 @08:00
East Region Masters Champs
Sat Oct 07, 2017 @12:00
HHSC Birthday Open
Sat Oct 14, 2017 @17:00
National Arena Swimming League Round 1 of 3
Club Champs 2017 - sessions 2 and 3
Written by Andrew Farrow   
Monday, 26 June 2017 07:19
Rebecca Sewell set a new Club open record in the 200 back, in the process breaking one of the oldest age group records still on the books which was last set in 2005.  Other age group records were set by Mark Ayres (50 breast), Hannah Bennett (100 free, 200 back, 100 IM & 200 IM), Joe Coldwell (200 IM), Ashley Coombs (50 breast), Alice Fender (50 free), Joel Green (100 fly - breaking an even older record last set in 2003), Keelin McKenna (100 IM), Kevin McKenna (100 fly) and Jo Lee-Pearce (100 IM, 100 breast & 200 back).  Millie Herbert won the girls' junior skins and Alice Fender the girls' senior skins.

Freya McDonagh had an outstanding meet with 7 golds and 7 PBs from 7 swims, notably 21 second improvements in the 200 IM, 11 seconds in the 200 back, 10 secs in the 100 IM, 9 secs in the 100 free and 6 secs in the 100 breast.  Millie Herbert had a good day with 3 second PBs on her 100 free, 100 and 200 IM alongside 4 golds and 2 silvers. Darshith Biju enjoyed an exceptional meet with 1 gold, 3 silvers and 1 bronze and big PBs in all 5 of his races (26 secs - 200 IM, 16 secs - 50 breast, 14 secs - 100 breast, 3 secs - 50 free and 2 secs - 100 fly). Milla Brooke won 5 golds from 5 swims including a 5 second PB in her 50 free. Grace Cawley won 7 golds from 7 swims whilst as well as setting a new record, Ashley Coombs won 2 golds, 1 silver and 1 bronze in his 4 swims and improved his 200 IM by 10 seconds, his 100 fly by 6 seconds, and his 50 breast by 2 seconds.  Pippa Croucher had an excellent meet, improving her 200 IM by 28 seconds, her 200 back by 16 secs and her 100 breast by 9 seconds. Alongside his club record Joel Green improved his times in all four of his swims with notable improvements of 4 seconds in his 200 IM and 2 seconds in his 200 back.  Niall Marsden enjoyed a good meet with 5 golds and 1 silver with notable improvements of 21 seconds in his 200 back and 3 seconds in his 200 IM.  Justin Patrick  won 3 golds, 1 silver and 1 bronze with big improvements of 5 seconds in his 200 IM and 3 seconds in his 200 back.

There were also stand out medal performances from Millie Anderton (2 golds & 5 silvers), George Ball (3 golds and 2 bronzes), Elise Beardsworth (1 gold), Tilly Beckwith (5 golds), Daniel Belsey (2 golds and 2 silvers), Hannah Bennett (5 golds), Freya Beresford (3 golds and 4 silvers), Jack Christie (3 golds and 1 silver), Elliott Davies (1 gold and 4 silvers), Bertie Dix (2 golds and 1 silver), Eloise Dixon (2 golds and 1 silver), Jack Dixon (2 golds), Alice Fender (6 golds), Josh Gaines (3 golds and 3 silvers), Sam Gaines (3 golds, 2 silvers and 1 bronze), Heidi Gibbens (1 gold and 2 silvers), Elliott Gilham (1 gold and 1 silver), Chloe Hodgkinson (2 golds), Dylan Kennell (2 golds and 2 silvers), Ryan Kennell (1 gold), Jo Lee-Pearce (1 gold and 4 silvers), Kevin McKenna (3 golds and 1 silver), Shona McKenna (3 golds and 4 silvers), Mattias Morse (1 gold, 1 silver and 1 bronze), Henry Newbury-Kemp (5 golds), Ethan Ogden-Trevor (2 golds and 2 silvers), Zara-Louise Pickard (1 gold and 3 silvers), Dave Pirrie (1 gold and 1 silver), Georgia Purkis (4 golds and 2 silvers), Matthew Rafiq-Craske (1 gold, 1 silver and 1 bronze), Emily Rodger (2 golds), Rebecca Sewell (1 gold, 2 silvers  and 1 bronze), Max Walters (2 golds and 1 silver), Nathan Whiting (1 gold and 3 silvers) and Logan Wiles (1 gold and 1 bronze).

There were also notable improvements from George Ball (8 second PB - 200 back), Kizzie Beckwith (3 secs PB - 200 IM), Daniel Belsey (4 secs - 100 breast), Hannah Bennett (6 secs - 100 free) and Freya Beresford (8 secs - 100 breast and 2 secs - 50 breast), Rhys Brevern (6 secs - 50 free) and Seve Carillo de Albornoz (9 secs - 200 IM).  The Coldwell clan had a good outing with Arthur (2 secs improvement on both his 50 free and 100 breast), Ernie (a magnificent 20 secs on his 50 breast and 3 secs - 50 free), Joe (7 secs - 200 IM) and Mabel (2 secs - 200 back).  Heidi Croucher (7 secs - 50 free),  Hugo Crowley (2 secs - 25 free), Ben Davies (3 secs - 200 IM and 2 secs - 100 breast), Imogen Deadman (2 secs - 25 breast), Jack Dixon ( 5 secs - 25 breast and 2 secs 25 free), Chibikem Ezennia (5 secs 50 free, 4 secs - 100 breast), Jonny Farrow (3 secs - 200 IM), Elliot Gilham (2 secs - 50 breast), Ryan Godfrey (23 secs - 200 IM, 4 secs - 100 breast),  Aaron Harburn (2 secs - 100 breast) and William Harris (3 secs - 25 free).   Samuel Hutchings (7 secs - 200 back), Taofeeqah Ibrahim (2 secs - 100 free), James Isaacs (6 secs - 200 back, 2 secs - 50 breast, William Isaacs ( 5 secs 50 breast), Izzie Jelfs (2 secs - 50 free and 3 secs 100 IM), Dylan Kennell (10 secs - 200 back), Manas Kubal (15 secs - 200 IM, 2 secs 50 free), Leoni Lee (8 secs - 200 IM and 4 secs 100 breast), Rohan Liddar (4 secs - 50 free),  Mia Maslen Wollington (9 secs - 100 breast and 2 secs - 50 breast), , Albert Moriarty (4 secs - 25 breast), Mattias Morse (26 secs - 200 back, 5 secs - 200 IM, 2 secs - 50 breast), Henry Newbury Kemp (2 secs - 200 IM), Ethan Ogden-Trevor (4 secs - 25 breast), Isabella O'Leary (4 secs - 100 free), Justin Patrick (5 secs - 200 IM, 3 secs - 200 back), Georgie Pearce (6 secs - 100 free), Megi Prince (8 secs - 100 IM), Zara Rafiq-Craske (15 secs - 200 IM, 9 secs, 200 back, 7 secs - 50 breast, 2 secs - 100 IM), Emily Rodger (6 secs - 25 breast and 3 secs - 25 free), Rebecca Sewell (2 secs - 200 back), Max Walters (22 secs - 50 free), Nathan Whiting (2 secs 50 breast), Maddison Wiles (16 secs - 100 breast, 3 secs - 100 free and 2 secs - 50 free), Alex Wood (31 secs - 200 IM, 18 secs - 200 back, 10 secs 100 breast and 2 secs - 50 breast), Matty Wood (13 secs - 100 breast and 3 seconds on both his 50 free and 50 breast), Jack Wright (2 secs - 50 breast).

The finalists in the junior skins were Millie Herbert, Freya Beresford, Emily Young, Grace Cawley, Maddison Wiles and Mabel Coldwell, and in the senior event Alice Fender, Georgia Purkis, Keelin McKenna, Shona McKenna, Hannah Bennett and Rebecca Sewell.
 

Follow us on Twitter